Znaczenie medyczne pluskwiaków

Samo ukłucie pluskwiaków nie jest bolesne, a więc człowiek nie budzi się ze snu podczas ich żerowania. Po ukłuciach przedstawicieli podrodziny Triatominae i niektórych innych gatunków z rodziny zajadkowatych powstają bolesne ranki, wokół których występuje opuchlizna i wylewy krwawe.
Pluskwiaki są głównymi biologicznymi przenosicielami choroby Chagasa, rozprzestrzenionej na Zachodniej Półkuli. Choroba ta wywołana przez pierwotniaka- wiciowca Trypanosoma cruzi jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci. Wiciowcem tym może być zainfekowanych około 66 gatunków należących do rodzajów Triatoma, Panstrongylus, Rhodnius, Eratyrus, Psammolestes, Cavernicola, Parabelminus i Dipetalogaster.
W przyrodzie występuje duży procent zainfekowanych pluskwiaków, np. w Brazylii 41% Panstrongylus megistus, w Chile 50% Triatoma infestans i T. spinolai oraz w Kalifornii 37,5% Triatoma protracta. Rezerwuarami Trypanosoma cruzi są psy, koty, nietoperze, lisy, małpy, świnie, szczury, króliki itp. Do człowieka pasożyt dostaje się wraz z odchodami pluskwiaków wtartymi do ranki na skórze. Pluskwiaki mogą zarażać człowieka po 8-10 dniach od ssania krwi zakażonego żywiciela. W miejscu wnikania pierwotniaka tworzy się pierwotne ognisko (chagoma), później rozwijają się ciężkie zaburzenia w narządach wewnętrznych, tj. w centralnym układzie nerwowym, w komórkach siateczkowo-śródbłonkowych wątroby, śledziony, węzłów chłonnych i w mięśniu sercowym.