Pluskwy

Pluskwa domowa występuje w mieszkaniach, magazynach i zwierzętarniach, gdzie ukrywa się w szczelinach. Na obecność pluskiew w mieszkaniach wskazują brązowe plamki kału w okolicy miejsc ukrywania się tych pasożytów. W silnie zapluskwionych miejscach występuje charakterystyczny zapach wydzieliny gruczołów zapachowych.
Cechy morfologiczne. Długość dojrzałego osobnika wynosi od 4-5 mm, zaś szerokość – 3 mm. Samica jest większa od samca. Pluskwy są spłaszczone grzbietowo-brzusznie, dzięki czemu lepiej przylegają do żywiciela w czasie ssania krwi. Ciało ma barwę od żółto-brązowej do ciemno brązowej w zależności od stopnia najedzenia. Głowa pluskwy jest pięciokątna z czarnymi oczami złożonymi oraz czteroczłonowymi czułkami; pierwszy człon jest krótki, zaś kolejne człony zwężają i wydłużają się. Postacie młodociane pluskwy, czyli nimfy różnią się między sobą jedynie drobnymi szczegółami i wielkością. Każde kolejne stadium nimfalne jest prawie dwukrotnie większe od poprzedniego.
Przedtułów jest duży i głęboko wcięty w miejscu osadzenia głowy. Odwłok składa się z ośmiu segmentów. Całe ciało pokrywają szczecinki. Noga ma budowę charakterystyczną dla stawonogów, a więc składa się z 5 członów, przy czym jeden z nich- goleń jest bardzo długa, zaś stopa dwuczłonowa i zakończona pazurkami