Pierwszy w Polsce Atlas Pasożytów Człowieka

Pierwszy w Polsce ATLAS PASOŻYTÓW CZŁOWIEKA opracowany przez prof. dr hab. Alicję Buczek, uznany autorytet w dziedzinie parazytologii lekarskiej.

800 unikalnych najwyższej jakości kolorowych fotografii przedstawia pasożyty przewodu pokarmowego,krwi,układu oddechowego i nerwowego, tkanek i narządów oraz układu moczowo-płciowego człowieka.
Dane na temat rozprzestrzenienia, lokalizacji u człowieka i chorób jakie wywołują pasożyty.
Ze względu na opisy pasożytów z różnych stref klimatycznych – ATLAS przydatny jest również dla lekarzy wyjeżdżających do pracy za granicę.
Bezcenny rozdział demaskujący pomyłki diagnostyczne!
Zawiera zdjęcia zarodników roślin i grzybów, które są często mylone z podobnymi do nich pasożytami.

Łącznie z monografią „Choroby pasożytnicze. Epidemiologia, Diagnostyka, Objawy” – tejże autorki, wyróżnioną nagrodą Ministra Zdrowia w 2004 roku, stanowi ATLAS PASOŻYTÓW CZŁOWIEKA kompendium wiedzy z dziedziny chorób pasożytniczych.

Alicja Buczek została wyróżniona w 2006 roku Indywidualną nagrodą Ministra Zdrowia za opracowanie podręcznika „ATLAS PASOŻYTÓW CZŁOWIEKA”.

Recenzje:

Rzeczpospolita

Wystarczy otworzyć ten atlas na jakiejkolwiek stronie, aby przyśpieszyło bicie serca. Glisty, tasiemce, włośnie, owsiki, wszy, pchły i komary to tylko niektóre z prezentowanych w nim stworzeń. Gdy spotkamy się z którymkolwiek z nich, może to zrujnować nasze zdrowie. Sfotografowane, w dużym powiększeniu, wyglądają jak prawdziwe potwory.

Nawet powszechnie występujący w naszych lasach kleszcz pospolity na fotografii straszy; szczególnie jego „gnatosoma”, czyli część gębowa wygląda jak narzędzie tortur. Inny postrach lasów – tasiemiec bąblowcowy – mniej znany niż kleszcze, a równie niebezpieczny, rozsiewa swoje jaja w odchodach lisów i wilków, czasem także psów. U człowieka wykształcają się larwy zwane bąblowcem jednojamowym, które lokują się w wątrobie, płucach, nerkach, śledzionie, a nawet w gałce ocznej. Brrr…

Chociaż jest to tom specjalistyczny, przeznaczony dla studentów medycyny czy weterynarii, jego poziom edytorski jest rewelacyjny: wspaniałe zdjęcia, zwięzłe opisy czynią z „Atlasu pasożytów człowieka” interesujący praktyczny przewodnik – nawet dla laika.

A specjaliści znajdą w „Atlasie” kompendium wiedzy o pasożytach i to nie tylko występujących w Polsce, ale także w różnych strefach klimatycznych. Cenny szczególnie dla lekarzy jest rozdział opisujący pomyłki diagnostyczne oraz zdjęcia zarodników roślin i grzybów często mylonych z podobnymi do nich pasożytami.

Krzysztof Urbański – Rzeczpospolita

Gazeta Wyborcza

Jeśli można wydać pięknie książkę, która dotyczy spraw mało apetycznych, ba – przez niektórych uważanych wręcz za obrzydliwe, to taka książka niedawno ukazała się na polskim rynku.

Atlas zawiera zdjęcia motylicy wątrobowej i glisty ludzkiej, wszy łonowej i przywry kociej, tasiemca uzbrojonego i kleszcza leśnego z Gór Skalistych. To książka ze wszech miar niezwykła. Poczynając od naprawdę pięknej graficznie okładki, poprzez blisko 800 zdjęć na szczególnej jakości papierze, na świetnych opisach i komentarzach kończąc.

Autorką tej wyjątkowej nie tylko na naszym polskim rynku pozycji jest uznany fachowiec – prof. Alicja Buczek z lubelskiej Akademii Medycznej, a sama książka z pewnością nie zasługuje na miano zbioru obrazków „do pooglądania”. Sądzę, że przyda się ona osobom, które zajmują się diagnostyką medyczną, studentom biologii i medycyny, a także wielu osobom zainteresowanym biologią. Tych, którzy zawodowo rozpoznają pasożyty, szczególnie zainteresuje ostatni rozdział na temat najczęstszych pomyłek diagnostycznych w parazytologii. Wszystkim niedowiarkom, którym nie mieści się w głowie, że pasożyty też potrafią być piękne, radzę przynajmniej zajrzeć do dzieła pani prof. Buczek. Ponieważ sezon na kleszcze już w pełni, zachęcam też, by zerknąć na stronę fundacji, która atlas wydała – www.kleszcze.pl

Sławomir Zagórski  – Gazeta Wyborcza