Choroby pasożytnicze

Choroby pasożytnicze. Epidemiologia, Diagnostyka, Objawy, IV wydanie; autor: prof. dr hab. Alicja Buczek

Autorem podręcznika jest prof. dr hab. Alicja Buczek- zatrudniona w Katedrze i Zakładzie Biologii i Parazytologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Pozycja jest pierwszym tego typu opracowaniem w Polsce, przeznaczonym dla studentów uniwersytetów medycznych, pracowników laboratoriów i stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz lekarzy zajmujących się rozpoznawaniem i leczeniem chorób wywołanych przez pasożyty.
Poruszono w niej zagadnienia dotyczące ekologii pasożytów, wzajemnych oddziaływań w układzie pasożyt-żywiciel i diagnostyki laboratoryjnej. Scharakteryzowane zostały gatunki pasożytów i choroby pasożytnicze o największym znaczeniu medycznym w Polsce, a także w krajach innych stref klimatycznych, z którymi możemy się spotkać w czasie wyjazdów turystycznych. Szczególną uwagę zwrócono na cechy morfologiczne pasożytów wykorzystywane w ich rozpoznawaniu, rozwój i mechanizmy szkodliwego działania pasożytów, charakterystyczne objawy kliniczne parazytoz oraz epidemiologię, metody wykrywania i profilaktyki chorób pasożytniczych.

Książka składa się z 6 następujących rozdziałów:
I. Pasożyt i jego środowisko (rodzaje pasożytów, lokalizacja pasożytów w różnych mikro- i makrohabitatach oraz wymagania środowiskowe pasożytów, źródła zarażeń pasożytami, transmisja pasożytów i drogi ich wnikania do organizmu człowieka)
II. Wzajemne oddziaływania pasożytów i żywicieli (cechy choroby pasożytniczej, objawy pojawiające się w parazytozach, szkodliwe działanie pasożytów, odpowiedź immunologiczna w inwazjach pasożytów)
III. Rozprzestrzenienie i epidemiologia chorób pasożytniczych (rozprzestrzenienie chorób pasożytniczych w świecie, czynniki wpływające na rozprzestrzenienie parazytoz)
IV. Ważniejsze parazytozy u człowieka (choroby wywołane przez pierwotniaki, płazińce i obleńce dotyczące różnych układów i narządów)
V. Stawonogi pasożytnicze i alergogenne (cechy morfologiczne i biologiczne pasożytniczych i alerogennych owadów i pajęczaków, znaczenie medyczne, metody zapobiegania inwazji stawonogów)
VI. Diagnostyka chorób pasożytniczych (metody badania kału, krwi, płynów ciała i tkanek, moczu, metody hodowlane i immunologiczne stosowane w świecie)

W 2004 roku podręcznik został wyróżniony indywidualną Nagrodą Ministra Zdrowia.

Książka ma 458 stron tekstu i zawiera 100 kolorowych zdjęć pasożytów w materiale biologicznym.

 IV wydanie książki ” Choroby pasożytnicze. Epidemiologia. Diagnostyka. Objawy” ma 492 strony. Można ją zakupić składając zamówienie mailem: mjb@onet.pl
Cena 1 egz. wynosi 80,- zł plus koszt wysyłki. ( za pobraniem lub po przedpłacie na rachunek Fundacji : 97 2130 0004 2001 0552 7262 0001. Wystawiamy faktury VAT)